Ono takové propočítávání není vůbec špatné. Přijdete na to sami, jestliže to jednou vyzkoušíte. Jak na to? Naprosto jednoduše. Je důležité, abyste si vedli záznamy. První měsíc to pro vás bude nejtěžší, protože se budete snažit přijít na způsob, jak si vést záznamy tak, aby pro vás byly přehledné a dostačující. Jakmile na něco přijatelného přijdete, bude to pro vás snazší a snazší. Máte více možností. Buď si zavedete deník.
Zde budete mít třeba vždy jednu stranu na zaznamenávání příjmů a druhou stranu na stranu výdajů. V první řadě je potřeba zapsat veškeré nutné výdaje, které prostě musíte zaplatit každý měsíc, ať máte méně či více peněz. Jedná se tedy především o nájem, elektriku, vodu, hypotéku, pojistku na vozidlo, životní pojištění, paušál, internet a další podobné věci. Každý bude mít tento seznam jinak dlouhý, podle toho, jaký vede život. Někdo se zajišťuje, tudíž má více pojistek, někdo nemusí mít ani jednu. Je to buď z toho důvodu, že se prostě nezajišťuje, protože jednoduše nechce, nebo by se chtěl zajistit, bohužel na to nezbývají peníze. Další možností je vést záznamy v počítači, nebo si založit šanon, kde si budete zakládat jednotlivé složky za každý měsíc.
Pokud zůstaneme u první varianty, tedy u deníku, jistě již v první chvíli zjistíte, jaké jsou vaše měsíční výdaje celkem. Následně zde zapíšete veškeré vaše příjmy – tedy příjmy své, popřípadě i vašeho protějšku, pokud vedete domácnost společně. Po porovnání této částky jednoduše zjistíte, kolik peněz vám zůstává na celý měsíc.
Tyto peníze zatím nejsou na útratu, myslete na to, že musíte kupovat také jídlo, drogerii, občas nějaké to oblečení. Proto přijatelnou část sumy, která vám zbude, rozpočítejte třeba na týdenní částky. Tím omezíte svou útratu, protože budete vědět, že na týden máte například 2.000 Kč, přes které se prostě nesmíte dostat. Zbylou část můžete mít na své osobní aktivity. Například tedy návštěvu kina, divadla, na sportovní aktivity, na romantickou večeři s partnerem či partnerkou.
Nezapomeňte však na jednu věc. Celý měsíc vyděláváte peníze, mnohdy je to opravdu velká dřina. Nedopusťte proto, aby se veškeré peníze, které si vyděláte, pouze rozkutáleli. Část vaší výplaty byste si měli odložit a určitě ji někde dobře investovat. Je to z toho důvodu, abyste shromažďovali určitý kapitál, abyste si vytvořili dostatečnou rezervu do budoucna, nebo kapitál, který později odkážete svým dětem. Pro jednodušší život je určitě mnohem lepší, když máte v záloze nějaké peníze, tudíž máte jakousi jistotu, že kdyby se vám něco stalo, máte se o sebe jak postarat. A věřte, že s touto jistotou je život opravdu mnohem jednodušší.