V dnešní době jsou na vzestupu ruční práce. Doba, kdy se vše vyrábělo strojově, je za námi. Opět se cení lidský přístup. A pocit, který do nás takový výrobek vloží http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/hora-plechy—nejvyssi-vrchol-ceske-casti-sumavy.aspx je také příjemný. Ať už se jedná o nějakého anděla, kabelku, šperk nebo třeba obraz. Vše z toho nabývá na hodnotě, pokud je dělané s láskou a péčí.
Ruční tvorba je velice obsáhlá. Existuje mnoho technik a postupů. Nesčetně materiálů a pomůcek k tvoření. Každého baví něco jiného, každý má talent na jiné věci. Jsou však techniky vhodné pro všechny.
Nemusíte patřit mezi mistry, ani umět pracovat se speciálními pomůckami. Zkuste i vy techniku zvanou plstění.
Plstění je metoda stará už mnoho let. Jde o zpracování ovčí vlny. Jejím mechanickým třením nebo propichováním změníte její strukturu. Z nadýchaného rouna se stane pevný materiál držící tvar. Obchodníci se ji snažili pohřbít. Vymýšleli způsoby jak předejít onomu „nežádoucímu“ plstění výrobku. Přidáním chemikálií k rounu se změní jeho vlastnostmi. Naštěstí někdo prohlédl a povznesl tuto metodu v její původní podobě až na vrchol ruční tvorby.
Co je na tom všem úžasné? Nepotřebujete plné dílny přístrojů a nástrojů, stačí jehla, mýdlo, molitan a ovčí vlna. To je vše. Jak prosté.
Máme dva způsoby zpracování:
- Mokrá cesta – Nelekejte se. Nejde o nic těžkého. Jednoduše vyrobíte výrobek a necháte jej projít v pračce na program vyvářku. Pokud nechcete použít techniku, můžete výrobek třít opatrně v ruce. Stačí použít mýdlo.
- Suchá cesta – Zde je nutnost pořídit jehlici. Má na sobě malé zoubky, které zachytávají rouno. Způsob je jednoduchý. Vezměte chomáček vlny, položte na měkkou podložku, nejlépe molitan a propichujte. Propíchejte připravený kousek po všech stranách. Nezapomeňte otáčet. Chomáček vlny se postupně změní v pevnou hmotu. Tu pak dále zpracujte.
K plstění se používají jak rouna přírodní barvy, tak i obarvená. Zde už záleží na osobních preferencích a na místu použití.