Móda a módní trendy jsou něčím, co nás provází v podstatě celou naší historií. Objevila se s počátkem civilizace, a vypadá to, že zanikne až s jejím koncem. A vždy se našli lidé, kteří ji sledovali až prakticky s nábožným zaujetím, a oblékali se podle nejnovějších trendů. Jistě, takto zanícená vždy byla skutečně jen menšina obyvatel, avšak tato skupina existovala v podstatě vždy. To značí, že pro to mají nějaký skutečně dobrý důvod. Abychom jej pochopili, musíme poznat samotnou podstatu módy. Jistě, když se zeptáme na její účel, tak většinou dostaneme odpověď typu „abychom nechodili nazí“, případně „abychom vypadali co nejlépe“. Avšak ačkoliv obojí je pravda, je to jen velmi povrchní pohled. Musíme se dále totiž ptát, proč vlastně chceme vypadat co nejlépe.
Zde asi nejčastěji odpovíme „abychom se líbili“, případně „abychom si dodali sebevědomí“. V každém případě to však značí, že chceme na někoho zapůsobit. Jak je ale možné, že právě móda nám toto diktuje? Koneckonců, každý z nás je jiný, má jinou postavu, a sluší mu něco trochu jiného. Většinou se však ukazuje jeden typ šatů, který se v danou sezónu nosí, ať už na to má člověk tvary, či nikoliv. Jak je tedy možné toto zkombinovat?
Naprosto jednoduše: nejde tu ani tak o to, jak vypadáme (i když i to je bezesporu důležité), nýbrž především o to ukázat náš status. Již od počátku věků platí, že skutečně pěkné a kvalitní oblečení si mohli dovolit jen ti bohatí. A ti nejbohatší si mohli dovolit jej každou sezónu měnit podle měnící se módy. Pokud se jí tedy řídíme, snažíme se tak zařadit do nejvyšší společenské vrstvy, ukázat, že máme peníze a postavení. Je pak pravdou, že podvědomě to funguje. Stačí se jen podívat, když půjdete na přijímací řízení do nového zaměstnání. Koho myslíte, že zaměstnavatel vybere – dobře oblečeného člověka, nebo někoho, kdo přijde v teplákách, pokud budou mít oba stejnou kvalifikaci? A na to je potřeba vždy myslet.