Asi není třeba říkat, že bazén dnes najdeme prakticky na každé zahradě. A z dobrého důvodu – je to nejlepší způsob, jak se v horkých letních dnech ochladit. Avšak podobně jako u jiných věcí, pokud chceme, aby nám dlouho a dobře sloužil, musíme se o něj také dobře starat a poskytovat mu správnou péči.
Tím nejběžnějším problémem, se kterým se lidé setkávají, bývá udržení kvality a čistoty vody. A není divu, parné letní dny představují ideální podmínky pro rozmnožování řas a sinic. I z tohoto důvodu se používají nejrůznější filtrační zařízení, která mají za cíl se jich zbavit.
Tento postup jistě z velké části funguje. Avšak na co lidé velmi často zapomínají, je fakt, že se tyto mikroorganismy nevznáší pouze ve vodě, nýbrž se také usazují na stěnách bazénů, především pak na úrovni hladiny. To ostatně můžeme pozorovat, když jej na zimu částečně či úplně vyčistíme.
Většina z nás si s tímto povlakem nedělá příliš starostí, avšak to může být chyba. Díky tomu se nám totiž nikdy nepodaří vyčistit vodu dokonale. Tyto usazeniny totiž vždy budou sloužit jako zdroj nového znečištění, které čeká jen na vhodné podmínky, aby se mohlo začít množit.
Abychom tomu zabránili, je dobré se i o tyto usazeniny čas od času postarat. K tomu nám poslouží například bazénový kartáč kulatý. Jeho štětiny jsou vyrobeny z takového materiálu, aby nepoškodily vnitřní stěnu, ale aby skutečně odstranily veškerou usazenou špínu.
Samozřejmě to není něco, do čeho by se nám příliš chtělo, zvláště pokud má náš bazén větší rozměry. Je však potřeba si uvědomit, že skutečně v naprosté většině případů není nutné drhnout veškerou plochu. Stačí pouze odstranit usazené řasy u hladiny.
Zde je však nutné poznamenat, že je skutečně vhodné vždy po skončení sezóny vše pořádně vyčistit. Usnadníme si tím totiž práci na začátku příští sezóny, a zajistíme si, že voda vydrží déle čistá. A to je koneckonců ten hlavní cíl.