Fazolky mungo pronikly do Evropy již před tisíci lety z Asie a dnes se s nimi nejčastěji setkáte v naklíčené podobě v obchodních domech a prodejnách zdravé výživy. Vyklíčit si je můžete i doma, je to snadné a zvládnou to i děti.
Čím nás obohatí fazole mungo
Nenadýmají – o luštěninách je známo, že nadýmají, a proto se jim strávníci vyhýbají. Stačí je ovšem správně upravit a ponechat trávicímu traktu, aby si vytvořil potřebné trávicí enzymy. S fazolemi mungo je to však snazší, ty se tráví i bez nadýmání, podobně jako čerstvá syrová zelenina.
Můžete je jíst i syrové – o benefitech syrové, tzv. raw stravy, již byla sepsána řada odborných materiálů a nejen to, mezi námi je stále více příznivců a vyznavačů konzumace syrových ovocných a zeleninových šťáv a plodů. Má to své nesporné výhody, obsahují totiž všechny živiny v přirozené podobě, posílené živými enzymy a energií živé rostliny. Tím se současně lépe regeneruje organismus a zpomaluje stárnutí. Syrové lze jíst i fazolky mungo a jejich klíčky. Jsou totiž druhově příbuzné hrachu a neobsahují toxické látky jako jiné druhy fazolí. Mungo klíčení je také proces, jemuž se věnují začátečníci, malé zelené bobule totiž klíčí bez problémů a nejsou tolik náchylné k plesnivění.
Obsahují tolik živin jako hrách – najdete v nich spoustu bílkovin, zdraví prospěšných složitých sacharidů, vlákniny, vitamín C, provitamín A, vitamíny B, vitamín E, nepostradatelné minerály, jako je hořčík, vápník, zinek, železo, fosfor a draslík. Jsou vynikající potravinou pro sportovce včetně kulturistů, kteří hrachovým a fazolovým proteinem podpoří výstavbu svalové hmoty i bez vedlejších faktorů konzumace masa. Maso totiž obsahuje cizorodé látky (např. stresové hormony uvolněné při zabití zvířete), navíc v dlouhých lidských střevech maso (hlavně červené) zahnívá a špatně se tráví.