Dnes má každý bytový dům povinnost mít nějakou jednotku, která jej bude spravovat jako celek. A zatímco dříve tuto povinnost zastávala převážně družstva, dnes ji v naprosté většině případů převzala společenství vlastníků jednotek. Ta mají za úkol starat se o to, aby společné prostory i vnější fasáda odpovídaly všem předpisům a byly pravidelně udržovány. K tomu má samozřejmě několik pravomocí. A jednou z možností, které může využít, je i možnost pojištění. Pokud chce svj pojištění domu, obvykle se jedná o pojištění v případě škody na majetku či krádeži. To znamená, že pokud například vandal posprejuje fasádu, případně poničí vstupní dveře či jinak poškodí společné prostory, pojišťovna vzniklou škodu uhradí.
Jednoduše řečeno, svj dostane peníze potřebné na opravu škody. Ty budou připsány na účet fondu oprav, který musí toto společenství ze zákona mít. Následně budou použity na uvedení domu do původního stavu. To samé platí v případě krádeže. Pokud někdo například zcizí společný majetek, bude škoda opět hrazena pojišťovnou. Zdálo by se tedy, že zde máme samé výhody. Avšak je potřeba počítat s tím, že ani tato služba není zadarmo. Je nutné pojišťovně odvádět v pravidelných intervalech domluvenou částku, aby nám tuto službu poskytovala. A ta nemusí být, v závislosti na poloze, stáří a celkovém stavu domu nejlevnější.
Je tedy otázkou, zda bude mít svj dostatek finančních prostředků k tomu, aby si to mohlo dovolit, či zda bude nutné zvýšit odvody do společných fondů, ze kterých se to bude hradit. A k tomu samozřejmě mohou mít obyvatelé pochopitelné výhrady. Není však pochyb o tom, že pokud se něco stane, pak jsou všichni rádi, že bude škoda uhrazena tímto způsobem. Peněz totiž často rozhodně není nazbyt. Proto se rozhodně doporučuje toho využít, zvláště pokud dům stojí v rizikovější oblasti. Jen by si měl jednatel před podpisem smlouvy řádně přečíst především výluky, ať nejsou všichni později nepříjemně překvapeni.