Se schody se naprostá většina z nás setkává denně. Najdeme je v prakticky každé budově, včetně těch přízemních. A není divu, koneckonců se jedná o nejlepší možnost, jak rychle překonat větší výškový rozdíl, aniž bychom k tomu potřebovali dlouhou rampu.
Je tedy jasné, že vzhledem k jejich rozšířenosti najdeme skutečně širokou škálu druhů a typů schodů, ať už co se týče tvaru nebo materiálu. Každý z nás si pak může zvolit to, které je pro něj nejvhodnější. A to platí i pro veřejná místa, jako jsou například obchodní centra.
V nich jsou stále rozšířenější eskalátory, tedy jezdící schody. Ty jsou považovány za nejpohodlnější – přeci jen, není po nich potřeba nijak chodit, bez námahy nás vyvezou klidně i několik pater. A to se hodí například právě v obchodních centrech či v metru, kde je skutečně velký výškový rozdíl.
Je jasné, že jsou právě z tohoto důvodu pro mnoho lidí nejoblíbenější. Přeci jen, dokážou nám ušetřit spoustu námahy. Ovšem navzdory tomu je vůbec nenajdeme v obytných domech, ať už činžovních či rodinných.
To má samozřejmě svůj důvod. Tím hlavním a nejdůležitějším je bezpečnost. Přeci jen, nástup a výstup není úplně bez nebezpečí. To platí hlavně u starších lidí či lidí se zhoršenou schopností pohybu. A je jasné, že pád z takovýchto schodů by mohl mít ošklivé následky. A o tom, jak snadno by se mezi nimi mohla zachytit například nohavice či tkanička od bot. A co by to mohlo způsobit, asi není třeba říkat.
Dalším problémem je pořizovací cena a údržba. Tento typ schodiště rozhodně není ani zdaleka nejlevnější. Navíc je zde potřeba i uvážit provozní náklady, zejména elektřinu. I ta se může vyšplhat do velkých výšek.
Je tedy jasné, že se tento typ schodiště pro běžné domácí použití zkrátka nevyplatí. A lidé jsou si toho dobře vědomi. A právě proto jej v soukromém vlastnictví běžných občanů nenajdeme.