Psi všech plemen většinou s oblibou pojídají trávu. Prý to provádí každý druhý. Pes samozřejmě nepatří k býložravcům. Tak proč to vlastně dělá? Jasnou odpověď na tuto otázku zatím neznají ani „psí“ odborníci. Na toto téma jsou vedeny časté odborné diskuze i běžné rozhovory mezi pejskaři při venčení mazlíčků. Existuje několik možných důvodů. K jakému vysvětlení se přikláníte vy?
Čistí si žaludek
Jedná se asi o nejrozšířenější názor. Je fakt, že hodně psů po konzumaci trávy zvrací (cca každý pátý). A naprostá většina z této skupiny nemá nemoc související s trávením. Ale takto „čistí“ žaludek jen menší část „pojídačů trávy“. Co ale ti ostatní? Jaký mají důvod oni?
Doplňují živiny
Dalším možným důvodem „psího vegetariánství“ může být to, že si z travin doplňují látky, které jim ve stravě chybí. Provádí takové zpestření jídelníčku, jako my lidé, když si dáme pořádnou vitamínovou bombu v podobě velkého talíře zeleninového salátu.
Mají to po předcích
Také je možné, že to naši čtyřnozí chlupatí kamarádi mají zkrátka vepsáno ve svých genech. Jsou prostě pejsci, kteří jsou spíš všežravci. Vždyť jistě každý z nás zná hafana, co rád například nějakou tu salátovou okurku, mrkvičku, kedlubničku, jablíčko nebo jahůdku. Někteří šikulové si rozlousknou a zbaští třeba i vlašský ořech. Tak proč by si venku nedali svačinku v podobě šťavnatého trsu trávy?
Využívají vlákninu pro pohyb střev
Další údajnou možností je podpora psího trávení. Konkrétně podpoření aktivity střev, jejich pohybu – tzv. střevní peristaltiky. Když jsou střeva „rozhýbaná“, lépe pak pracují. Jako u člověka. Psy také lépe opouští nepříjemní parazité. Co pravidelné odčervování? Nezapomínáme náhodou na něj?
Pro radost
To má být dle odborníků nejpravděpodobnější. Prý to psi provádí jen tak pro zábavu. Tak ať mají miláčci radost. Vždyť na té procházce chvilku u toho trsu trávy počkat přece můžeme! Co bychom pro ně neudělali?