Kdo se rád dívá na starší české filmy, jistě si vybaví jednu hlášku, kde hlavní hrdina nabádal ke koupi mývala. Prý to pomáhá proti nudě. Je to celkem možné. Jen už bychom dnes nemuseli toto zajímavé zvířátko nikde pracně shánět, a ještě na něho šetřit. Stačilo by zajít do lesa a trpělivě čekat.
· Mýval už nebude za pár let tím malým, roztomilým zvířátkem, které známe ze zoologických zahrad a přírodopisných filmů.
· Mýval bude postrachem našich zahrad a polí.
Tento savec je doma v Severní Americe, odkud byl zavlečen do Evropy, Japonska a Kavkazu.
Bude tu planeta mývalů?
Přirozeným biotopem mývala severního jsou smíšené a listnaté lesy. Jak je tedy možné, že se dostal až k nám? Roku 1934 byly dva páry vysazeny v německém městě Kassel. Tito čtyři jedinci se neuvěřitelně rozmnožili. Dnes je jich v tom samém městě na sto tisíc. A v celém Německu jich odhadují na jeden milión. A jelikož zvířata většinou nerespektují hranice, dostal se i k nám a už hospodaří v celé České republice.
· Odborníci na biodiverzitu tvrdí, že je to přímo učebnicový příklad toho, jak člověk opět něco nezvládl a nedomyslel.
· Vypustit živočišný druh tam, kde nemá přirozeného nepřítele, nemohlo jinak skončit.
Co vidí, to sežere
V Německu berou mývala i jako pohromu ptačího světa. Dobře šplhá a plave. Nic tedy pro něho není překážkou. Myslivci jsou přesvědčeni, že vzhledem k jeho vysoké inteligenci, bude velkým problémem se ho zbavit.
· A zanedlouho přijde na to, na co přišli jeho příbuzní v Americe.
· Je lepší skočit si pro slepici do zavřeného kurníku než někde honit veverku po stromech.
Bohužel, jako každá škodná, i on je přenašečem různých hrozných nemocí. Patří mezi ně pochopitelně vzteklina, leptospiróza a škrkavka. Škrkavka mývalí je nebezpečná i v tom, že dokáže napadnout nejen kůži, ale i oči, a dokonce i mozek.