Wabi-sabi rozhodně není pro všechny a podle samotných Japonců bychom u nich museli žít minimálně deset let, abychom to skutečně pochopili. Máte-li rádi lesknoucí se podlahy, perfektně ustlanou postel a dokonale vyskládanou knihovnu, tak to není pro vás. Život podle wabi-sabi je velmi klidný a soustředí se právě na to, že se nezabýváte nedokonalostmi kolem sebe.
Uspěchaný Západ
Západní svět je plný reklam na nádherné, moderní bydlení, šaty, boty, telefony a auta. Neustále nás tlačí k tomu, abychom si kupovali nové a ještě novější věci. A to i přesto, že je nepotřebujeme. Je to samozřejmě logické, protože firmy, které dané produkty vyrábí, potřebují mít zisk. Jenže to tahá peníze z našich peněženek a zaplňuje naše domovy nepotřebnými hloupostmi.
Nechte věci stárnout
Když začínáte žít sami nebo nově ve vlastním bytě, nové věci jsou naprostou samozřejmostí. Ideální přitom je interiérový designer z Prahy, který vám pomůže vše vybavit a nastavit tak, aby se vám dobře žilo. Při konzultaci se ale můžete zaměřit na to, že chcete žít poměrně minimalisticky a mít doma jen věci, které skutečně potřebujete a mají pro vás citovou hodnotu. I s tímto požadavkem si bytový architekt snadno poradí. Toho se nebojte.
Základem wabi-sabi je právě to, že vlastníte pouze věci, které pro vás hodně znamenají a potřebujete je (podobně jako u minimalismu). Nestaráte se přitom o to, zda k sobě všechno dokonale ladí a zda je vše úplně nové. Japonci zastávají názor, že stejně jako přirozeně stárneme my, měli bychom to nechat i v našich bytech a domech. Nevadí, když se něco trochu odře, udělá se prasklinka nebo vybledne. Pokud je to stále funkční, nechávají si to doma a nové nekupují.
Cesta k udržitelnosti
Tento styl není podobný jen minimalismu, ale s podobným přístupem se můžete setkat i u lidí (i v Čechách), kteří si jednoduše nechávají vybavení tak dlouho, dokud funguje. A to platí u všeho, včetně nádobí, oblečení nebo auta. Nejen, že produkt využijete naplno, ale také ušetříte peníze a nebudete tolik zatěžovat planetu.