Dnes už pochody lidského organismu nejsou tajemstvím. Díky vědě víme, co a jak v našem těle funguje. Přesto mnohdy ani netušíme, co vše může samotné procesy v těle spustit. Je patrné, že každý z nás již slyšel alespoň základní informace o tom, jak funguje náš mozek a nervový systém a že je nejdůležitějším spouštěčem pochodů v těle díky řízení produkce hormonů. Málo kdo si však uvědomí, že emoce, které denně prožíváme, mají dopad i na to, jaké hormony bude náš mozek produkovat.
Uvedeme si příklad. Hormony, které se řadí k těm pozitivním, jsou serotonin, dopamin nebo oxytocin. Proto když prožíváme radost, štěstí, lásku, nebo úspěch, tak v nás začínají proudit tyto hormony. Najednou člověk cítí úlevu, není tak unavený a problémy, pokud se některými do teď zabýval, nejsou už tak zlé, nebo byly odsunuty do pozadí. Na druhou stranu kdyby mozek začal produkovat kortizol, nejspíš budeme zažívat stres, bolest, strach nebo například depresi.
I „negativní“ hormony ovlivní celé tělo. Jsme podráždění, nervózní, snadněji podlehneme únavě.
Pokud Vás napadlo, že nejlepší by bylo být pořád šťastný a negativní emoce si vůbec nepouštět k tělu, možná by stálo za to nad tím popřemýšlet. Veškeré emoce jsou přirozené reakce těla na danou situaci. Pokud je pro nás situace negativní, tělo se nás snaží těmito reakcemi upozornit. Přesto je dobré pěstovat emoční odolnost.
Abychom nebyli jako časovaná bomba. A hlavně bychom se měli naučit negativní emoce v těle neschraňovat, ale včas je odbourávat. Také je dobré rozpoznat a vyhnout se situacím, o kterých víme, že by nám mohly ublížit. Například když o sobě víme, že nám dopravní zácpa vždy zničí celý den, je dobré zamyslet se nad změnou trasy, nebo zvolit jiný čas odjezdu. Samo sebou ne vždy to jde. Proto je zde i druhá možnost, a to, mít po ruce něco, co nám zaručené zvedne náladu. Například mít v autě CD s oblíbenými písničkami. Nejen, že nám cesta rychleji uteče, ale nebudeme mít tolik zkaženou náladu. Pamatujte na přísloví: „Štěstí přeje připraveným“.
Stejně tak správnou stimulaci emocí a nálad můžete docílit zlepšení zdravotního stavu. Často se také konkrétní emoce vážou na určité orgány. Proto trpíte-li nějakou konkrétní nemoci, není na škodu se zamyslet, jestli Vám právě zmíněné emoce nebrání žít lépe. Pro příklad zlobíte-li se, může to oslabit játra. Strach a úzkost jsou velkou zátěží pro ledviny. Strachujete-li se příliš často, můžete mít zažívací potíže.
Emocím se opravdu neubráníme, ale můžeme ovlivnit svoje chování a míru dopadu na náš život. Proto je dobré se snažit o sebekázeň. A hlavně si dopřávat těch dobrých emocí vrchovatě. Žijeme přeci jenom jednou.